המרת תחביבים פשוטים לעוד הרבה

מה זה ניצוצות?

ניצוצות הם הפעילויות האלה בחייך שמעוררות את הדם שלך, הדברים שאתה פשוט אוהב לעשות, מתנה ייחודית שאתה יכול לעשות בקלות רבה יותר מאחרים. לבני נוער רבים עולים בראש דברים כמו ספורט, דרמה, מוזיקה, אמנות. עם זאת, ניצוצות הם יותר מסתם תחביבים – הם הדברים שמדליקים בתוכך אש פשוט מעצם המחשבה על כך. אתה מרגיש שאתה יכול לעבוד על הניצוץ שלך ימים על גבי ימים, כאילו הזמן עמד מלכת בזמן שעשית את זה. מחקרים הראו של-66% מהמתבגרים יש לפחות ניצוץ אחד ו-98% מהמתבגרים מבלים לפחות שעה אחת בשבוע בתחומי העניין האלה.

למה הם חשובים?

ניצוצות חשובים לכולם כי הם מספקים דלק לחיים, תשוקה, מטרה לחיים. עם זאת, יש הבדל בין פשוט להיות בעל תחביב או עניין לבין ניצוץ. עבור שליש מבני הנוער תחומי העניין והתחביבים הללו אינם מציתים תשוקה וככאלה אינם באמת ניצוץ. ההבחנה בין תחביבים וניצוצות חשובה בגלל התוצאות שבני נוער עם ניצוצות מייצרים, בהשוואה לאלו פשוט עם תחביבים. לדוגמה: בני נוער עם ניצוץ מוגדר היטב נטו יותר לקחת יוזמה לפתח ניצוץ משלהם, היו בעלי תחושת מטרה גבוהה יותר והיה להם נוח יותר לבקש הדרכה ממבוגרים ביחס לניצוץ שלהם.

בני נוער רואיינו ונשאלו על התנהגות שונה וכמה תוצאות מעניינות [1] נמצאו:

לקיחת יוזמה לפיתוח כישרונות

 • 80% לבני נוער עם ניצוץ מוגדר אחד לפחות.
 • 47% לבני נוער ללא ניצוץ מוגדר
 • הבדל של 33%.

בעל תחושת מטרה במשך זמן רב

 • 64% לבני נוער עם ניצוץ מוגדר אחד לפחות.
 • 35% לבני נוער ללא ניצוץ מוגדר
 • הפרש של 29%.

מבקשת הדרכה ממבוגרים בפיתוח ניצוצות

 • 63% לבני נוער עם ניצוץ מוגדר אחד לפחות.
 • 39% לבני נוער ללא ניצוץ מוגדר
 • הפרש של 24%.

בנוסף לתכונות הללו, לאורך כל המחקר, בני נוער עם ניצוצות מוגדרים היו בעלי סיכוי גבוה יותר לקבל את התכונות החיוביות הללו. המחקר גם הראה כי קיום יותר מניצוץ אחד היה מועיל לסבירות להצגת תכונות חיוביות, בהשוואה לניצוץ אחד בלבד. במאמרים עתידיים, נראה לכם את הנתונים הסטטיסטיים על האופן שבו ניצוצות תורמים לתכונות חיים חיוביות כמו תכונות מנהיגות ומפחיתים את הסבירות להתנהגות מסוכנת כמו שימוש לרעה באלכוהול וסמים.

6 טיפים מובילים לפיתוח ניצוצות

 1. שאלו בני נוער על דברים שחשובים להם ותהנו לעשות
 2. תנו לבני נוער זמן אם הם עדיין לא זיהו את הניצוצות שלהם או את הבעיות שאכפת להם מהם מאוד
 3. הציגו בני נוער לאחרים שחולקים את אותו ניצוץ
 4. מאמינים בבני נוער, גם כשהם אולי לא מאמינים בעצמם
 5. עזרו להם להבין את הצעד הקטן הבא קדימה
 6. אל תכפו עליהם את הרעיונות שלכם – אפשרו להם לפתח משלהם הציגו להם נושאים חדשים ורעיונות הקשורים לניצוצות שלהם. זה בסדר לאפשר להם להיאבק בזמן שהם יוצרים רעיונות חדשים.

מה אנחנו עושים

יוזמת החלומות מאמינה שלכל בני נוער יש את היכולת לחוות הצלחה. בסיכון להישמע קלישאה, אנו מאמינים שהחיים צריכים להיות מהנים ושצריך ליהנות מאתגרים עבור השיעורים שהם. אנו מאמינים שאף מתבגר לא צריך להרגיש לבד ולא בטוח במקומם בעולם. זו הסיבה שאנחנו עושים את מה שאנחנו עושים.

אנו משתמשים במשחקים, סיפורים, מטפורות וכיף כדי לתת לבני נוער את השיעורים והכלים המנטליים לפלס את דרכם בחיים ובאתגרי החיים. אנו מפעילים ימי משחקים, אימון אחד על אחד, סדנאות ושיעורים כדי לעזור לבני נוער לזהות את מטרתם ולהתחיל ליצור את חייהם במטרה. אנו מאתגרים בני נוער לקחת אחריות על חייהם ולתת להם את התמיכה והכלים הדרושים להם כדי להצליח. ההדרכות שלנו כוללות סיקור משמעותי של תחומי פיתוח הניצוץ וזיהוי המטרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.