הציור המפורסם ביותר שלו – שולחן קינוחים מאת יאן דה היים

צייר הבארוק ההולנדי והפלמי Jan Davidszoon de Heem או Jan de Heem (17 באפריל 1606 – 26 באפריל 1684) בא ממשפחה של ציירים ממוצעים באוטרכט, הולנד. קווי הדמיון בשמותיהם של יאן דה היים ואביו הובילו לעתים קרובות לבלבול בבעלות והכרה ביצירות. אף על פי כן, הטכניקה והאיכות שלו היו כל כך ברורות שזה דיבר בעד עצמן. אחיו נתן דחיפה גדולה לכישרונותיו האמנותיים, אם כי הוא לא יכול היה לעשות טוב בעצמו. יאן דה היים היה חבר באגדת הציירים של אנטוורפן ונמנה בין האמנים המובילים של אותה תקופה. יצירות המופת שלו מעטרות רבות מהמוזיאונים, הטירות והגלריות לאמנות של אותם זמנים. אמן של טבע דומם, משיכות המכחול של דה-הים היו כל כך מושלמות שהוא יכול היה להחדיר חיים בחפצים חסרי תנועה. ציורו, שצויר בשנת 1640, המפורסם ביותר שלו "שולחן של קינוחים" הוא אחד מפואר שכזה, שבו נראה כאילו חפצים דוממים קמו חיים.

"שולחן של קינוחים" מאת דה-היים הוא ייצוג מאוד מקושט של שולחן אכילה מפואר. כוסות היין הנוצצות, בקבוקי היין במיכל, הכדים, הצלחות ודוכן הפירות המעוטרים בתכשיטים, והפירות הטריים בסצנה מקנים תחושת אצילות ושפע של איזה אנין טעם. התיאור של יאן בשולחנות האוכל היה יוצא מן הכלל בזכות המראה המוערם שלהם, ולא בסידורים מונחים ומאורגנים היטב. שולחן האוכל ב"שולחן קינוחים" ממולא בפירות עשירים ומטעמים, חלקם שאריות ואחרים ללא פגע. לאוטה ומקליט מוצגים נשענים על השולחן בצד ימין של הפריים. במרכז השולחן ישנה כוס יין ריקה ופשטידה אכולה חלקית, מה שנותן רושם שהקינוחים היו. בסמוך, צלחת עמוסה בפירות שונים נערמת מעל סלסילה ונותרה ללא נגיעה. לאחר מכן כוס מלאה ביין, ומעוטרת בקליפת לימון נשמרת בצלחת. הווילונות האדומים ברקע נמשכים ברישול, בדיוק כמו מפת הקטיפה המקומטת בצבע ירוק.

"שולחן קינוחים" מאת יאן נושא מהות סמלית מלבד ייצוג משוכלל. אוסף הפירות מחלקים שונים של השנה, כגון לימון, תפוח, תפוז, ענבים, אננס, רימון, דובדבנים, אפרסקים וכן הלאה, מסמלים קונוטציות נוצריות שונות של אליסיום, הגבלות והצלה. באופן דומה, כלי הנגינה מדגישים את ההבל, הפנאי, האושר והשפע שבחיים. ההתמקדות של יאן דה היים בטוב החיים, המשולבת במשמעות המוסרית, הופכת את עבודתו למבוקשת באותה מידה כיום, כפי שהיו באותם זמנים של אקסטרווגנזה אמנותית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.