כמה עובדות היסטוריה על סרטוני מוזיקה

קליפים מייצגים חלק מכריע בתעשיית המוזיקה. אמנים חייבים את הקריירה שלהם לקליפים, מכיוון שהם מקבלים את ההזדמנות להרשים את הציבור לא רק עם הכישרון הקולי שלהם, אלא גם עם המראה או המהלכים שלהם.

לפני 30 שנה, הקליפ היה פחות חשוב מאשר בימינו. MTV (טלוויזיה מוזיקלית) הייתה התופעה שנתנה כל כך הרבה כוח וחשיבות לקליפ. MTV החלה לשדר ב-1981 בארה"ב וזה סימן את תחילת השלטון של הקליפ על תעשיית המוזיקה. הסרטון הראשון שהושמע אי פעם ב-MTV היה 'Video Killed the Radio Star' מאת The Buggles. מכיוון ש-MTV שידרה מוזיקה 24 שעות ביממה, היה צורך להפיק קליפים. כתוצאה מכך, הקליפ החל למלא תפקיד חשוב בקריירה של אמנים. זה נחשב שאפילו הקריירה של מדונה הושפעה מאוד מהסרטונים שלה שהציגו מראה סקסי ומושך של האמנית. כמה מומחים אומרים שמדונה קיבלה השראה מהתמונה שבה השתמשה השחקנית גרטה גרבו בסרטים האילמים שלה. MTV שנויה במחלוקת רבה: חלקם ראו את תחילתו של עידן מדהים, חדש ורענן במוזיקה, אחרים ראו בכך את הסוף של הכישרון המוזיקלי האמיתי, שכן אמנים זכו להערכה רבה יותר על המראה שלהם במקום על היכולות הווקאליות שלהם.

כיום, הקליפ חשוב לא פחות מהשיר עצמו, ולעיתים אף קובע את הצלחתו של שיר או אמן. אוספים של קליפים נמכרים בקלטות או ב-DVD. המעריצים הגדולים ביותר של הקליפים כנראה צופים בהם מושתקים רק כדי ליהנות מערכם האמנותי, מכיוון שהם רואים בו צורה חדשה של אמנות. לדעתם יש להעריך קליפ על סמך האיכויות החזותיות שלו ולא על פי איכות השיר. נראה שה'גורואים' המוזיקליים, מנהלי תאגידים, הבינו את הפוטנציאל הטמון בשימוש בסקס נשי בקליפים, לכן נעשה שימוש מוגזם בתכונה הזו מכיוון שהיא פופולרית יותר בקרב הציבור.

הולדת הקליפ יצרה סוג חדש של במאים: במאי וידאו. MTV התחילה אפילו לרשום במאים עם קרדיט וידאו והמקצוע הזה הפך יותר ויותר פופולרי. אבל נראה שרוב במאי הווידאו לא מתמחים בצורת האמנות הספציפית הזו, הם רואים בזה רק צעד בדרך לבימוי סרט. רבים מתחילים לביים סרטונים או פרסומות, בתקווה לקבל את ההכרה לבנות שם ולביים סרט. נראה שאפילו במאי וידאו מודים בעובדה שקליפ הוא משני לשיר עצמו.

לסיכום, למרות שמעריצי הקליפ ניסו להעלות את צורת הבידור הזו לתואר של צורת אמנות, הקליפ הוא בסופו של דבר רק יצירת מסחר, שנועדה למכור מוצר: השיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.