מה משותף לעששת, צפדינה ובריברי?

כל שלוש המחלות נובעות ממחסור במזון. אם הייתי אומר שכל אחד יכול לרפא עששת ולמנוע עששת עם תוסף תזונה אחד היית מאמין לי? תחשוב על זה !

צפדינה היא מצב הנגרם ממחסור בוויטמין C (חומצה אסקורבית) בתזונה. בעבר, צפדינה היה נפוץ בקרב מלחים ואנשים אחרים שחסרו להם פירות וירקות טריים לפרקי זמן ארוכים. חוסר הידיעה הפשוט הזה שוויטמין C חיוני במניעת צפדינה, הרס פלחים גדולים של אוכלוסייה. כיום, צפדינה פוגעת בעיקר באוכלוסיות חסרות בית של ערים גדולות במערב ובתושבים המבודדים ומתת-תזונה של מדינות מתפתחות.

בריברי היא מחלה הנגרמת על ידי מחסור בתיאמין (ויטמין B1) בתזונה. במקרים מתקדמים, המחלה עלולה לגרום לאי ספיקת לב ולמוות. בריברי תמה מומחים רפואיים במשך שנים כאשר הוא הרס אנשים מכל הגילאים באסיה. רק בתחילת שנות ה-1900 גילו מדענים שסובין אורז, הכיסוי החיצוני שהוסר כדי ליצור את האורז הלבן המלוטש המועדף על האסיאתים, הכיל למעשה משהו שמנע את המחלה. בשנות ה-20 זוהה תיאמין ותמציות של ליטוש אורז שימשו לטיפול במחלה.

בניגוד לאמונה של רופאי שיניים וחלק גדול מהאוכלוסייה, שהגורם העיקרי לעששת הוא חיידקים בפה, עששת היא תוצאה של תזונה לקויה בחברה המודרנית; מזון מעובד וחקלאות מודרנית. זוהי בעיה הקשורה לערך התזונתי של המזון שאנו צורכים באופן כללי, לדלדול הקרקעות של מינרלים חשובים עקב שימוש בחומרי הדברה ודשנים סינתטיים.

ברצוני להתייחס לד"ר ווסטון א. פרייס (1870-1948) רופא שיניים מקליבלנד שגילה את מקור העששת. הוא שם לב שאנשים מחברות פרימיטיביות חיו ללא עששת לחלוטין. למרות שלאנשים אלה לא הייתה כל היגיינת שיניים, עובדה זו לבדה הוכיחה כי תיאוריית החיידקים כגורם לעששת הייתה שקרית. לאחר הגילוי שלו, ד"ר ווסטון א. פרייס התמקד בעיקר בללמד את המטופלים שלו שבריאות, חיוניות ורווחה של כל אדם קשורים ישירות לסוג המזון והמים שאנו צורכים.

תזונה טובה היא מרכיב חשוב מאוד במלחמה בעששת. שוב שילוב שונה של מזון אחד לעומת מזון אחר לא מספק את התשובה. אנחנו לא יכולים פשוט לאכול סלמון, 1 ליטר חלב, 2 קילו תפוחים ביום בניסיון למצוא שילוב נכון של מזון שירפא מחלה. עלינו לבטל כל ניחוש ולזהות מרכיב אחד שהוא החשוב ביותר במניעת עששת, כפי שקורה במקרה של צפדינה וברברי.

אז מה זה כל כך חיוני בריפוי עששת? אני אעצור כאן לעת עתה. אני אחזור עם מידע נוסף. אם אתה רוצה לדעת יותר איך גם אתה יכול להשתלט על בריאות השיניים שלך אתה יכול לבקר: איך לעשות לרפא עששת ומניעת עששת לכל החיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.